Formandens statusberetning vedr. 4 kvartal 2009
Alle bådene er nu kommet på land og står tildækkede i vinterhi og venter spændt på hvad sejlsæsonen 2010 vil bringe. Det virker i år som om bådene er blevet pakket endnu mere sammen end tidligere og selvom mange både er blevet væsentligt større indenfor de sidste 2 sæsoner har vi stadig plads til alle.
Vort store problem er, at vi hverken på pladsen eller broerne har flere udvidelsesmuligheder og vi har derfor måttet sige nej til en del ansøgninger om havneplads. Man kan sige det er et luksusproblem, men stordrift betyder flere indtægter som kan bruges til endnu flere faciliteter i klubben, så vi kunne sagtens bruge mere areal end tilfældet er i dag.
Med tanke på de manglende faciliteter på nordkajen – toiletforhold, grillpladser, rekreative områder – kunne kommunen måske overveje at overdrage hele nordkajen til vore 2 sejlklubber, som herefter i fællesskab investerede i en samlet løsning for hele havneområdet eller måske et joint-venture samarbejde. Jeg har svært ved at se at kommunen har viljen, pengene og evnen til at drive nordkajen på en måde byen kan være tilfreds med.
Da det er min personlige ”klumme” står ovennævnte betragtninger for min egen regning og det er ikke klubbernes officielle holdning, men da det nu engang er min ”kæphest” at klubberne er bedst til at varetage driften af en lystbådehavn kan jeg ikke lade være med at holde bålet i gang.
Vi havde en god generalforsamling med det sædvanlige høje deltagerantal og man må sige at en generalforsamling som er overstået på lidt over 2 timer må være noget nær rekord. En efterfølgende evaluering konstaterer, at generalforsamlingen måske blev gennemført for hurtigt og at det måske betød, at der sad medlemmer som gerne ville byde ind med deltagelse i udvalgsarbejder m.v. som ikke nåede at komme til orde. Det beklager jeg hvis det skulle være tilfældet, men det er ikke for sent at melde sig til f.eks. aktivitetsudvalget eller nogle af de arbejdsgrupper som i foråret vil stå for vedligeholdelse af vor klub.
Hele den nuværende bestyrelsen fortsætter og er blevet intakt ved valget af en ny formand for ungdomsafdelingen. Bestyrelsens sammensætning spænder over en kombination af praktisk indsigt, økonomi samt evnen og viljen til at udføre tingene i praksis.
Hjemmesiden er blevet suppleret med en hjemmeside for ungdomsafdelingen samt søsportcentret og den læses af rigtig mange mennesker, og jeg får løbende tilkendegivelse af at der altid er noget nyt at læse, selvom det måske ikke er den ”hotteste” nyhed i verden.
Vi kan også konstatere at hvor mange klubber har stagnation i anløb af gæster, øger vi støt antallet og det kan vi kun takke os selv for. Service, service, service er det der tæller, uanset om man driver forretning eller sejlklub.
Derfor vil vi forsøge at tiltrække vore naboklubber til at gæste os i forbindelse med deres fælles-arrangementer og stille vore faciliteter til rådighed i lighed med dem vi får tilbudt når vi samlet gæster f.eks. Assens Sejlklub i efteråret.
Efter generalforsamlingen var vi i år gået tilbage til den traditionelle torskespisning med ”kattelemmen wienerschnitzel” og kunne mønstre 66 medlemmer som alle havde en rigtigt hyggelig aften. Vi fik maden fra Søstjernen baseret på det valg af mad der var afgivet på tilmeldingslisten. Desværre var der enkelte som ikke fik det de havde bestilt, men det skyldes tilsyneladende at nogen havde glemt hvad man oprindeligt havde bestilt.
Jeg nævnte på generalforsamlingen at bestyrelsen ikke har kapacitet til at lave alle arrangementer i klubben alene, og derfor var det en glæde at Gunnar Nielsen påtog sig hvervet som formand for aktivitetsudvalget. Det indebærer heller ikke at han skal påtage sig opgaven alene, og jeg er nødt til at præcisere, at hvis der skal laves arrangementer i klubben er der nogen af Jer som må være med sig at løfte opgaverne.
Hvis man går med i en gruppe på f.eks. 3 personer til at arrangere Sankt Hans Bål er det jo ikke verdens undergang eller ensbetydende med at ens fritid i foråret er væk. Nej, det drejer sig måske planlægnings-mæssigt om nogle få timers engagement. Man oplever faktisk at det er sjovt og tilfredsstillende at se 60 personer møde op til et arrangement man selv har været med til at stable på benene og som bliver en kanonsucces.
Hvad med januar, februar og marts ?
Skal vi ikke have 3 arrangementer ?
Foredrag ? Sjov og ballade ? Eisbeinspisning ? ØL eller Vinsmagning ?
Bestyrelsen vil godt sponsorere bæredygtige projekter og opfordrer Jer til at kontakte Gunnar og tilmelde Jer et arrangement.
Under punktet evt. blev der fremført forslag på generalforsamlingen og disse forslag bliver behandlet ved næste bestyrelsesmøde den 7. Januar 2010.
”Entreprenørerne” med Marius Terp og Erling Basse i spidsen er i gang med et gigantprojekt som man ikke helt forstår kan lade sig gøre på frivillig basis. Først skaffer man gratis flere tons belægningssten, så graver man en ny kajkant, nedlægger dræn til kritisk anløb, støber ny kajkant, ny støbning ned til E-Bro og vil nu belægge et helt nyt areal med sten ved Værestedet. JEG SAVNER ORD. Den indsats de er i gang med er unik og jeg har den dybeste respekt for at de vil gøre det for fællesskabet.
Hedeselskabet har nu beplantet volden fra X-Yacht til Emil med de planter som fremover skal være læhegn mod Syd, så vore naboer på Sydhavnsvej ikke føler sig generet af udsigten til vore både på pladsen primært om sommeren. De virker umiddelbart meget små p.t. men vi håber de vokser sig store i løbet af få sæsonen. Jeg vil også opfordre til at volden ikke benyttet til overgangssted så planterne bliver trådt ned.
Vi må desværre også konstatere at tyveri er kommet for at blive og det vil formentligt fortsætte og accelerere i årene fremover. Tyveri og hærværk af den karakter vi har oplevet i de sidste år betyder at vi/medlemmerne kommer til at betale hovedparten af skaderne via vor selvrisiko som typisk ligger mellem 3500-6000 pr. anmeldelse.
Det kan vi i bestyrelsen ikke acceptere skal ske i vor klub og vi arbejder på at træffe foranstaltninger til at imødekomme disse trusler. Problemet er at vi ikke ved hvilken type tyveknægte vi har med at gøre. Er det østeuropæere eller er det lokale som skaber disse problemer. Jeg tror umiddelbart at der er tale om unge utilpassede mennesker som blot keder sig og derfor prøver at begå indbrud for at finde et eller andet.
Jeg efterlyser en dialog med medlemmerne om alle forhold i klubben, men jeg føler ikke at I selv vil bidrage med forslag og tilkendegivelser af Jeres holdninger. Hvis I ikke ønsker at Jeres indlæg skal offentliggøres kan I blot meddele dette ved henvendelsen.
Vi går nu ind i 2010 og der mangler 3 måneder til bådene skal klargøres igen.
LAD NU VÆRE MED AT GÅ I HI
Det er utroligt vigtigt at vi optræder som en forening, som et fællesskab hvor det betyder noget at vi har en fælles interesse som vi gerne vil dele med andre. Styrken i vor klub er at vi møder mennesker som ikke er familie- eller arbejdsrelaterede, og at man derfor modtager helt andre input end i hverdagen.
Jeg vil benytte lejligheden til at ønske Jer et rigtigt godt nytår og på gensyn i 2010
Claus Persson – formand H.S.C.